All fields are required.

Close Appointment form

Diyabet Gelişiminde Yüzlerce Gen Rol Oynuyor

diyabet-genleriAvrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yaşayan 120 binden fazla kişinin incelendiği bir çalışma, tip 2 diyabete neden olan genler ile ilgili yeni bir bakış açısı kazandırdı. Çalışmada; hem sık rastlanan hem de nadir görülen gen değişimlerinin diyabete katkısı da araştırıldı.
300’den fazla bilim insanının katıldığı araştırmanın sonuçları, Nature isimli tıp dergisinin Haziran sayısında yayımlandı. Sonuçlara göre, genetik şifre üzerinde sık rastlanan hatalar tip 2 diyabet açısından genetik riski artırıyor; ancak bunların hastalık gelişimine katkısı çok küçük düzeyde. Yani elde kesin bağlantılı olan genetik yollar mevcut değil.
Oxford Üniversitesi’nde görev yapan ve çalışmanın araştırıcılarından biri olan Mark Mc Carthy “Bu örnekler umut verici. En azından hastalığı tedavi etmek ya da önlemek için yeni yollar oluşturma çabalarının bu alana yönlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.” açıklamasını yaptı.
Columbia Üniversitesi’nden Dr. David Goldstein da “Diyabet riskine neden olan genetik değişimlerin ve bu değişimin riski nasıl etkilediğinin ortaya konmasını önemli buluyorum.” şeklinde konuştu.
Araştırmaya göre, tip 2 diyabetin gelişmesinde 12’den fazla gen doğrudan rol oynamaktadır. Gelecekte bu genleri etkilemeyi hedefleyen ilaçların geliştirilmesi mümkün olabilir.
Editör’ün Notu: Bu çok önemli bir gelişme değil. Bu genlerin çoğu zaten biliniyordu. Ama en azından “gelin sizin diyabet riskinizi hesaplayalım” ya da “gelin sizin genetik haritanızı çıkaralım” diyen laf ebesi canbazlara kulak vermemeniz gerektiği yönünde güzel bir uyarı olarak dikkate alınmalı.
KAYNAK: Nature, June 2016.