All fields are required.

Close Appointment form

Diyabet Kontrolden Çıkıyor

Diyabetli hasta sayısı endişe veriyor

Diyabet konusunda İngiliz kamuoyunu bilgilendirmek ve diyabet hastalarının sorunlarını dile getirmek amacıyla kurulmuş olan Diabetes UK Vakfının yaptığı açıklamaya göre; İngiltere’de diyabet hastalığı teşhis edilmiş 4 milyona yakın insan yaşıyor. Kurum yetkililerince yapılan açıklamada, bu rakamın, hükümetin diyabet ile mücadeleye daha fazla kaynak ayırması ve daha etkili yöntemler geliştirmesi gerektiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Acil önlemler alınması gerekiyor

Vakıf Başkanı Chris Askew yaptığı basın açıklamasında; açıklanan rakamın, diyabetin ulaştığı ürkütücü boyutları göstermesi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Gerekli önlemleri almak için kaybedecek daha fazla zaman kalmadığını söyleyen Askew, yaptıkları çalışmanın sonuçlarını paylaştı. Buna göre; 2014-2015 yılları arasındaki sağlık kayıtlarına göre, İngiltere’de sisteme kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon diyabet hastası olduğu belirtildi. Bu rakamın sadece bir yıl öncesine göre, yaklaşık 120 bin kişi daha fazla olduğu ifade edilirken; bundan 10 yıl önce, yani 2005 yılında, sağlık sistemine kayıtlı diyabet hastası sayısının 2 milyon civarında olduğu belirtildi. Askew; bu süre zarfında, diyabet hastası sayısında %65 oranında bir artış olduğunu açıkladı.
Chris Askew, sözlerine şu şekilde devam etti: “İnsanlar, diyabet hastalığı ve bu hastalığın yol açtığı; böbrek yetmezliği, felç, körlük, uzuv kaybı gibi ciddi komplikasyonlarla mücadele ediyorlar. Hatta bu gibi komplikasyonlar sebebiyle, hayatlarını kaybediyorlar. Bunun nedeni; diyabet hastalarının, uygun tedaviyi zamanında alamamaları ve komplikasyonlardan korunmalarına yardımcı olacak, temel diyabet eğitiminden yoksun olmalarıdır. Sadece tansiyon, şeker ve böbreklerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve ayak bakımına özen gösterilmesi, bu sorunların çoğunu ortadan kaldırabilir.”

Diyabet ile mücadelede hükümetin sorumluluğu büyük

İngiltere’de 3,5 milyon kayıtlı diyabet hastasına ek olarak, yaklaşık 550 bin kişinin tanı konulmamış diyabet hastası olduğunu belirten Askew; diyabet ile mücadelede en büyük sorumluluğun hükümete düştüğünü belirtti ve ekledi. “İngiltere’de yılda yaklaşık 24 bin kişi diyabet ve yol açtığı sorunlar sebebi ile erken yaşlarda hayatını kaybediyor. Hükümetin, zaman kaybetmeden bütün sağlık kurumlarında, diyabet hastaları için nitelikli sağlık hizmeti sunması ve diyabet eğitimi vermesi gerekiyor. Bu tarz önlemler, diyabetin yol açtığı zararları önemli ölçüde azaltabilir; ancak asıl yapılması gereken, diyabetin artış hızının düşürülmesi yönünde çalışmaktır.”
İngiltere’de yaşayan neredeyse her 3 kişiden birinin; obez veya aşırı kilolu olduğunu belirten Askew, sözlerine şunları ekledi: “Obezite, başta diyabet olmak üzere, pek çok sağlık sorununun esas kaynağı. Obezite ile mücadelenin, bir bakıma diyabet ile mücadele olduğu ifade edilebilir. Bu noktada, yine hükümetin atacağı adımlar büyük önem arz ediyor. Sağlıklı besinleri yaygınlaştırıp, halk için ulaşılabilir hale getirmek; egzersiz uygulamalarını teşvik etmek ve bu yönde olanaklar yaratmak gibi basit adımların, ileride çok ciddi olumlu etkileri olacaktır.”

KAYNAK: https://www.diabetes.org.uk