All fields are required.

Close Appointment form

Diyabet Tedavisinde Dijital Teknoloji

Eğer diyabetiniz varsa; neler yediğinizi, şekerinizin ne durumda olduğunu, ne kadar kalori yaktığınızı ve her gün neler hissettiğinizi takip etmeniz için teknolojiden yardım alabilirsiniz.

İşte, size yardımcı olabilecek cihazlar:

• Şekerinizi ve gıdaları kaydedebileceğiniz akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar uygulamaları.
• Kan şekerinizi birkaç dakikada bir ölçebilen yeni jenerasyon cihazlar.
• Vücudunuzun ihtiyacına göre insülin almanızı sağlayan akıllı pompalar.
• Ölçüm yapma veya ilacınızı almanız için hatırlatma yapan mesaj, arama ya da e-postalar.

Kan şekeri profilinin izlenmesi

Kan şekeriniz düzenli bir şekilde takip edilirse; hem siz hem de doktorunuz diyabetin yönetiminde bu bilgiden faydalanabilir. Şekeriniz ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için, doktorunuz “sürekli glukoz izlem cihazı” kullanmanızı isteyebilir. Bu cihaz, deriye uygulanan özel bir bant içinde bulunan ince teller aracılığıyla, gün içinde 5 dakikada bir şekerinizi ölçer. Sonuçlar, elinizde tutabileceğiniz ya da kemerinize takabileceğiniz küçük bir ekrana kablosuz olarak gönderilir. Bazı izlem cihazları, sonuçları kablosuz bir sinyal aracılığıyla doktorunuzun ofisine de gönderebilir.
Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi Diyabet Enstitüsü’nün direktörü Dr. Robert Vigersky’e göre; şeker izlem sistemi ile elde edilen sonuçlar, belirli yiyecekleri yedikten sonra ya da çalışma ve uyku gibi zamanlarda ortaya çıkan ani yükselmeler ile ilgili bilgi vermektedir. Sürekli glukoz izlem cihazı, eski yöntemle şeker ölçümünün yerine geçmez. Cihazın üreticisi, ayarlama için, en azından 12 saatte bir ölçüm çubuğu ile parmaktan şekerin ölçülmesini ve bu ölçümlerle sürekli ölçüm cihazının karşılaştırılmasını önermektedir. Yeni nesil, akıllı insülin pompaları; tip 1 diyabet hastaları için uygundur. Sürekli glukoz izlem sistemi ile eş zamanlı çalışan akıllı pompalar, şekerin ani olarak düşmesini engelleyebilir. Vigersky “Eğer şeker çok düşerse, insülin pompası 2 saat boyunca insülin akışını durduracaktır.” şeklinde açıklama yapmıştır.

Takibinize yardımcı olabilecek uygulamalar

Atlanta’da diyabet üzerine çalışan diyetisyen Marisa Moore; yazarak not almayı sevmeyenler için yeni akıllı telefon, tablet ve bilgisayar uygulamalarının faydalı olabileceğini belirtmiştir.

Yeni uygulamalar ile şu bilgileri kaydedebilirsiniz:
• Kaloriler, karbonhidratlar ve diğer beslenme bilgileri
• Günlük egzersiz ve yakılan kaloriler
• Stres düzeyleri
• Kan şekeri test sonuçları

Moore, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir beslenme günlüğü tutmak diyabeti kontrol etmek için size yardım edebilir. Telefonda yüklü olan bir uygulama her zaman yanınızda olacağı için takibi kolaylaştıracaktır. Kolayca yükleyeceğiniz uygulamaya, şekeriniz ile ilgili ölçümleri de kaydedebilirsiniz.” Bu yeni uygulamalar, eş zamanlı olarak, doktorun ofisinden de takip edilebilir; bu sayede kontrole gittiğinizde, yanınızda şeker sonuçlarını götürmenize gerek kalmayacaktır. Kemer üzerine ya da bilek etrafına yerleştirilerek taşınabilen aygıtlar ile aktivitenizi ölçebilir, kalp hızı ya da adım sayınızı sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Moore’a göre; “Eğer egzersiz ya da kilo verme için bir hedefiniz varsa; bu, sizin istekli olmaya devam etmenizi sağlayabilir.”

Vigersky, sağlık için faydalı olabilecek diğer bir cihazın telefon olduğunu belirtti. Doktorunuz telefonunuza bir mesaj ya da elektronik posta göndererek veya arayarak; şekerinizi ölçmeniz, ilacınızı almanız ya da ayağınızdaki kesiği kontrol etmeniz gerektiğini hatırlatabilir. Vigersky “Bu gibi konuları hastalarımıza normalde birkaç ayda bir yapılan kontrollerinde söyleriz. Bu yeni yaklaşım hastaların eğitimine ve sürekli takipte kalmasına yardımcı olacaktır.”