All fields are required.

Close Appointment form

Hekimlere Obezite Eğitimi Sertifikası

ABD, obezite tedavisi için uzman ihtiyacını karşılamanın yollarını ararken; çok sayıda hekim, Amerikan Obezite İlaçları Kurulu’nun (ABOM’s), geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleştirdiği sertifikalı sınavından başarıyla mezun oldu.

ABOM’un verilerine göre; geçen yıl sınava katılanlardan 429 kişi sınavı geçti. Son grupta uzman hekim olarak; 141 dâhiliyeci, 123 aile hekimi, 33 endokrinolog, 28 çocuk hastalıkları uzmanı, 24 jinekolog ve 10 cerrah var. Bu son grupla birlikte, Ulusal Tabipler Kurulu’nun verilerine göre; son 2 yılda ABOM sertifikası sınavını geçen 761 kişiye ulaşılmış durumda.
ABOM Başkanı Dr. Louis Aronne, yaptığı açıklamada “Her geçen gün daha da fazla hekimin, obezitenin yapısını ve bir hastanın sağlığını nasıl etkilediğini gördüğünü düşünüyorum.” dedi. Dr. Aronne, şöyle devam etti: “Obeziteyi bir hastalık, daha sofistike tedavi gerektiren bir sorun olarak da görüyoruz. Hekimlerin bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum.”

ABOM, 5 yıl önce kuruldu

Resmi olarak 2011’de kurulan ABOM, Amerikan Bariatri Kurulu ve Sertifikalı Obezite İlaçları Doktoru komitelerinin birleşik gayretleri ile kuruldu. Sertifika alan ilk doktorlar 2012 yılında mezun oldular ve obezite, 2013 yılında Amerikan Tıp Derneği tarafından bir hastalık olarak tanındı. Sertifikalı obezite uzmanlarına artan ihtiyaç ülke çapında desteklendi. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi verilerine göre; 78,6 milyon Amerikalı yetişkin (nüfusun %35’i) obez. Diyet ve egzersiz yapmak obez hastalarına kilo vermede yardımcı olurken; uzmanlar, hastaların ne yedikleri konusunda rehberliğin yeterli olmadığını düşünüyorlar.
Dr. Aronne “Obezite, beynin sinyal yollarının başkalaşması sonucu ortaya çıkan bir beyin hastalığı. Bu değişimin sonucu olarak da insanlar, kilo aldıran yiyecekleri daha çok istiyor. Metabolizmaları da yavaşlayarak bir kısır döngüye giriyor.” şeklinde konuştu. Doktorların obezite tedavisi üzerine sertifika alması gerektiğini belirten Dr. Aronne; eski hastalarından birisinin hikâyesini de şu şekilde aktardı: “2 yıl kadar önce bir hastamız vardı; 1.50 boyunda ve 118 kiloydu. Diyabet, şeker yüksekliği ve onlarca ilaç… New York’ta markette yönetici olan hastamız, hiçbir hekimin onun için bir şey yapamayacağı kararına vararak ‘Yaşamak için yiyorum, bu yüzden diyet tavsiyelerini dinlemeyeceğim.’ diyordu.”
Hastasının açık bir şekilde bu konuda başarısız olduğunu belirten Dr. Aronne, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kilo alıyordu, şekeri daha da kötüye gidiyordu. Tansiyon, kolesterol, uyku düzensizliği ve obezite ile bağdaştırılabilecek her şey vardı. Dokuz ilaç kullanımına rağmen her şey daha da kötüye gidiyordu.”
Uzman olarak hastayla ilgilendiğinde, hastanın kullandığı ilaçlardan dört tanesinin, aslında kilo almaya neden olduğunu fark eden Dr. Aronne; “İlaçlarını hemen değiştirdim ve hastadan diyetle ilgili çok basit şeyleri yapmasını istedim. Sonuç olarak hasta bir yılda 28 kilo vererek 90 kiloya düştü. Yani, obezite uzmanının görevi; kilo alımıyla ilgili sorunları bulmak ve çözüme yönelik bir plan ortaya koymaktır.” dedi.

Obezite giderek yayılıyor, daha fazla endokrinolog eğitiliyor
2015 yılına kadar, 33 endokrinolog ABOM sınavını geçmiş ve sertifikasını almıştı. Şu an obezite üstüne sertifikalı 69 endokrinolog var ve istatistiklere göre bu sayı giderek yükseliyor. Dr. Aronne, “Geçmişte, endokrinologlar hipofiz, tiroit, kemik, kalsiyumla ilgileniyorlardı fakat bence kurula gelen yeni nesil endokrinologların büyük bir kısmı obeziteyi bilmeleri gereken büyük bir problem olarak görüyor ve eğitimlerini alıyorlar.” diye belirtti.