All fields are required.

Close Appointment form

İyi Kolesterol Nedir?

İYİ KOLESTEROLÜN YÜKSEK OLMASI HER ŞEYİN İYİ OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR

iyi-kolesterolKanımızda bulunan kolesterolün çok sayıda alt tipi vardır. Bunlardan en çok incelenmiş olanları ise; iyi (HDL) ve kötü (LDL) kolesteroldür. Her bireyde iyi kolesterolün yüksek, kötü kolesterolün düşük tutulması hedeflendir. Ancak yeni yayımlanan bir çalışma; diyabet hastaları içinde, iyi kolesterolü yüksek ve kötü kolesterolü çok düşük olan bireylerde kalp-damar hastalalıklarına yakalanma ve ölüm riskinin yükseldiğini gösterdi.

Çalışma; Hollanda’da bulunan Utrecht Tıp Merkezi’nde, Dr. Jan Westerink ve ekibi tarafından yürütüldü. “Diabetes Care” isimli derginin Mayıs sayısında yayımlanan çalışmada, LDL kolesterolü düşürme hedefine ulaşmış bin 800’den fazla tip 2 diyabet hastası incelendi.

Westerink, çalışmaya ilişkin şunları söyledi: “Tip 2 diyabeti olan hastalarda LDL kolesterol düzeyleri düşürüldüğünde dahi, kalp-damar hastalığı riski devam etmektedir. LDL kolesterolün 77 mg/dL’nin altına inip, HDL kolesterolün de normalin üzerine çıkması, beklenmedik bir şekilde kalp-damar hastalıkları ve buna bağlı ölüm riskini belirgin bir biçimde artırmaktadır.”
Daha önce yapılan birçok çalışmada, HDL kolesterol yüksekliğinin kalp-damar hastalığı gelişme riskini azalttığı bildirilmişti. Bu nedenle; HDL-kolesterol iyi kolesterol, LDL-kolesterol ise kötü kolesterol olarak kabul edilmekteydi. Westerink, çalışmaya ilişkin son olarak şunları söyledi: “Yüksek HDL düzeyi ve çok düşük LDL düzeyi olan tip 2 diyabet hastalarında kalp-damar hastalığı ve ölüm riskinin artması beklenmedik bir sonuçtur. Daha önce yapılmış olan çalışmalardan keskin bir şekilde ayrılmaktadır. LDL-kolesterol düzeylerini daha güçlü bir şekilde düşüren ilaçların gelmekte olduğu bir çağdayız. Bu çalışma, çok düşük LDL düzeyine ulaşan tip 2 diyabet hastalarında, HDL-kolesterolün riski artıran bir faktör olabileceğini gösteriyor. HDL’nin, kalp-damar hastalıkları üzerindeki etkisini anlamak daha önemli bir hale gelmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonucu doğrulayabilmek ve nedeni ortaya koyabilmek amacıyla, yapılacak olan yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.”

Editör’ün Notu: Tıp pozitif bir bilim değil. Yani 2 kere 2 her zaman 4 etmiyor. Bildiklerimiz her geçen gün değişiyor ve eski bilgilerimizin hatalı olduğunu öğreniyoruz. Bu nedenle her daim araştırmaya ve öğrenmeye devam edeceğiz.

*Kolesterol ve trigliseridlerin kanda dolaşabilmeleri için proteinlerle birleştirilmesi gerekir, böylece lipoprotein adı verilen parçacıklar oluşur. Farklı lipoprotein tipleri vardır: Şilomikronlar, çok düşük yoğunluklu lipoproteinler (VLDL), düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL). LDL ile taşınan kolesterole LDL kolesterol, HDL ile taşınan kolesterole HDL kolesterol adı verilir.

Diabetes Care, Mayıs 2016.