All fields are required.

Close Appointment form

Kilo Alma ve Obezite

Düzenli olarak kısa sürede aşırı yemek yiyorsanız; tıkınırcasına yeme rahatsızlığınız (BED: Binge Eating Disorder) olabilir. Bu durum sağlığınızı pek çok açıdan kötü etkiler. Risklerin başında da obezite gelir. Şayet, metabolizmanız çok hızlı çalışıyorsa, ortalama bir kiloya sahip olup, yine de BED rahatsızlığınız olabilir; ancak BED olan kişilerin üçte ikisi obezdir.

Aşırı kiloya karşı ne yapmalı
Kilolarınızdan kurtulmak için bir hedef belirleyin. Egzersiz, porsiyon kontrolü sağlamak ve gıdaları akıllıca seçmek sağlıklı bir kilo için yapı taşlarıdır. Bunlar için özel programlar gerekli olabilir. Doğru seçimleri yapmak için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Tip 2 diyabet
Aşırı yeme, diyabetle sonuçlanabilir. Bunun anlamı; vücudunuzun ürettiği insülini doğru kullanamıyor olmasıdır. Bu da, şekerinizi kontrol etmeyi zorlaştırır. Zaman içinde bu durum böbreklerinize, gözlerinize, ayaklarınıza, karaciğerinize ve kalbinize zarar verebilir.

Diyabeti nasıl kontrol edebilirsiniz
Diyabet hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, durumunuzu o kadar iyi kontrol edersiniz. Şeker değerlerinizi takip ederek sağlıklı bir diyet izleyin ve bolca egzersiz yapın. Rahatsızlığı kontrol altına almak için ilaç kullanmanız gerekebilir. Tüm bunlara rağmen kontrol sağlayamıyorsanız, cerrahi bir müdahaleye gereksinim olabilir.

Depresyon ve anksiyete
BED, genelde ruhsal sıkıntılar ile birlikte ilerler. Ancak doktorlar, birçok faktörün BED’e yol açabileceğini düşünüyorlar. Bu yüzden de, sadece depresyon veya anksiyetenin buna sebep olabileceğini söylemek zor. Fakat BED rahatsızlığı olan insanlar, bu sorunlarından utanır ve suçlu hissederler. Hatta çoğu bunu gizlemeye çalışır.

Ruh hali rahatsızlıklarıyla nasıl başa çıkılır
Kalori değeri yüksek olan gıdalar yerine, besin değeri yüksek olan gıdaları tercih edin. Egzersiz yapın ve uykunuzu düzenleyin. Çünkü bu gibi sağlıklı alışkanlıklar, anksiyete ve depresyonla mücadele etmenize yardımcı olur. BED tedavisi, rahatsızlığı durduran; bireysel terapiler, antidepresan ilaçlar ya da diğer ilaçları tavsiye edebilecek bir ruh sağlığı uzmanı ile yapılacak seansları da içerebilir.

Sindirim sorunları
Mide ekşimesi ve hassas bağırsak sendromu da (ISBS), aşırı yeme rahatsızlığına yol açabilir. Bunlar; kilo alma ve obezite ile de ilişkilidir. Bu yüzden bireyin mi, yoksa kiloların mı suçlu olduğu bilinemeyebilir.

Mide ekşimesi ve IBS tedavisi
Düzelmeyen mide ekşimesi ciddi sorunlara yok açar. Yemek borusunun zarar görmesi de bu sorunlara dâhildir. Haftada ikiden fazla oluyorsa doktorunuza başvurun. İlaç kullanmanız gerekebilir. Sağlıklı diyet ve stresin azaltılması yardımcı olur; fakat ilaç ihtiyacınız olabilir.

Safra kesesi hastalıkları
BED’le ilgili birçok sağlık sorunu (obezite, yüksek kolesterol, trigliserit ve kilo alıp verme), safra kesesi sorunlarına yol açabilir. En sık problem ise safra taşlarıdır. Safra kesesinde taş veya çamur geliştiğinde, bazı doktorlar safra taşları için ilaç yazar; fakat bu uzun vadeli bir çözüm değildir. Çözüm; zaten çalışmayan safra kesesinin ameliyatla alınmasıdır.

Kalp krizi ve rahatsızlıkları
Yüksek tansiyon ve kolesterol, BED rahatsızlığı çekenlerde yaygındır. Ayrıca, bu tip sorunlar kalp hastalıkları riskini de artırır. Tansiyonunuz uzun süre yüksek seyrederse, damarlarınız sertleşir. Bu duruma kolesterol yüksekliği de eşlik ederse, damarlarınız tıkanabilir.

Kalp dostu: Değişiklikler yapın
Tansiyonunuzu düşürmek için sigarayı bırakın, fazla kilolardan kurtulun ve düzenli egzersiz yapın. Bu adımlar kolesterolünüzü de düşürecektir. Şayet bunlar yeterli olmazsa, ilaç almanız da gerekebilir.