All fields are required.

Close Appointment form

Kilo Vermek Kadınlarda Kanser Riskini Azaltıyor

kilo-verme-kanser-riskiYapılan yeni bir çalışmaya göre; fazla kilolu ve obez kadınların kilo vermesi, kansere yakalanma olasılıklarını azaltabilir. Uzmanlara göre riskin azalması, kanser ile ilişkili olan protein düzeylerinin düşmesi sayesinde mümkün olabilir.
Kanser ile ilişkili proteinler olan VEGF, PAI-1 ve PEDF’nin doğrudan tümöre neden olup olmadıkları henüz net değil. Ancak bu proteinler, tümörleri besleyen kan damarlarının gelişmesini sağlayarak, tümörün büyümesine uygun bir ortam hazırlayabilmektedir.
Yapılan çalışmaya fazla kilolu ya da obez olan, 50-75 yaş aralığındaki 439 kadın katıldı. Katılımcılar 4 ayrı gruba bölündü. İlk grup günlük 2 bin kaloriyi aşmayan bir diyet uyguladı. İkinci grup haftanın 5 günü büyük kas gruplarını çalıştıran orta ya da yüksek yoğunlukta egzersiz yaptı. Üçüncü grup hem diyet hem egzersiz yaparken, dördüncü ve son grup hiçbir diyet ya da egzersiz yapmadı.
Araştırıcılar çalışmanın başında ve 1 yıl sonrasında kan alarak, kanser ile ilişkili protein düzeylerini saptadı. Sonuçlara göre; Diyet ve/veya egzersiz yapan gruplarda, vücut ağırlığının %2-11’i olacak şekilde kilo kaybı gerçekleşti. Diyet ve egzersiz yapmayan grupta kilo kaybı vücut ağırlığının %1’inden az oldu. Kanser ile ilişkili protein düzeyleri, diyet yapan grup ile diyet ve egzersizi birlikte yapan grupta belirgin olarak düştü. Öte yandan yalnızca egzersiz yapan grupta herhangi bir düşme görülmedi.
Cancer Research isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışma sonuçlarına göre; verilen kilo arttıkça kanser ile ilişkili proteinlerin düzeyi daha da azalmakta.
Kaynak
1. connect.asmbs.org/stories-of-the-week-07-11-16.html (Erişim tarihi:17.08.2016)