All fields are required.

Close Appointment form

Kışın Daha mı Fazla Yiyoruz?

Araştırmacılara göre; kışın çok yeme alışkanlığınızdan, hatta yeni yılda aldığınız kilo verme kararınız sonrası yaşadığınız başarısızlıktan dolayı, genlerinizi suçlayabilirsiniz.

İngiltere Exeter Üniversitesi’nden bilim insanlarına göre; insanlar zaman içinde gereğinden fazla yemek yeme dürtüsü geliştirdiler; fakat fazla kilolu olmaktan kaçınmak için herhangi bir yerleşik kontrolleri yok. Bu yüzden kilolu olmak, atalarımız için herhangi bir yaşam tehlikesi arz etmezken, zayıf olmak bir tehdit sayılıyordu. Araştırmanın yazarları, üniversitenin bir basın açıklamasında; atalarımızın, yemek bulmakta güçlük çektikleri için, vücuttaki yağ oranlarını kışın yüksek tutma zorunluluğundan bahsettiler.

Yapay gıdalarla karşılaştığımızda kontrolü kaybedebiliyoruz

Yazarlar, bilgisayar modelleme teknolojisini kullanarak, insan ve hayvanların ne kadar yağ tutması gerektiğini hesapladılar. Sonuçları “Proceedings of the Royal Society” isimli tıp dergisinde yayımlanan çalışmaya göre; asıl suçlu, gıda teknolojisi tarafından, yediğimiz yemeklerde yapılmış olan değişiklikler ve gıdaların kimyasının değiştirilmiş olması. College of Life’tan, çalışmanın başyazarı Dr. Higginson, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Evrimin bize, yeterince yiyip yemediğimizi anlama kabiliyeti vermesini bekleyebiliriz. Fakat yapay gıdalarla karşılaştığımızda, kontrolü kaybedebiliyoruz. Çünkü günümüzde modern çağ gıdaları o kadar çok şeker ve aroma içeriyor ki; bugünkü insanların yeme güdüleri, yememeyi tavsiye edebilecek geçmiş tüm evrimsel mekanizmalardan daha güçlü.”

Geçmiş on, hatta yüzyıllarda, yemek bulmanın zor olduğu kıtlık dönemleri yaşandığını belirten Dr. Higginson; içgüdülerin bizleri ve tüm hayvanları, yenilen yiyecekleri depolamaya zorladığını ifade etti ve ekledi: “Hayvanlar bunu halen yapmaktalar. Özellikle de kış uykusuna yatan memeliler. İnsanlar içinse durum biraz farklı. Yağ biriktirmek, sanayileşme öncesi, insanların kış aylarında yaşadığı ‘yemek bulamama’ riskine karşı bir güvencedir. Ancak, günümüzde, özellikle de modern toplumlarda, yemek bulamamak gibi bir risk söz konusu değil. Fakat unutulmaması gereken nokta, hormonlarımızın ve içgüdülerimizin, bizleri kışın soğuk aylarına hazırladığıdır. Bu nedenle de, kışın kilo vermek daha zordur. Bu sadece daha fazla yemek yememizden kaynaklanan bir durum değildir. Burada ince bir nükte de, yılbaşının yeni bir diyete başlamak için seçilebilecek en kötü zaman olmasıdır.”

KAYNAK: Health Day