All fields are required.

Close Appointment form

Kullandığınız İlaçlara Dikkat Edin

Yapılan yeni bir araştırmada, bir kan sulandırıcı olan warfarin (kumadin) ile bazı diyabet ilaçlarını birlikte kullanmanın tehlikeli sonuçları olabileceği belirtilerek, diyabet hastaları dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Araştırma, Amerika Birleşik Devletleri federal sosyal güvenlik sistemi Medicare’de yer alan 466 bin hastanın verileri üzerinde yapılan analizler ile gerçekleştirildi. Buna göre sülfonilüre olarak da bilinen glipizid veya glimepirid ihtiva eden diyabet ilaçlarının yanı sıra warfarin kullanan hastalarda, hipoglisemi ve bunun sonucunda hastaneye yatış riskinin %22 daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Araştırma ekibinden Dr. John Romely, ilaçların birbirleri ile olan etkileşimlerine dair bilimsel veri eksikliğine dikkat çekti. Hipoglisemi riskinin özellikle yaşları 65 ile 74 arasında olan erkekleri etkilediğini belirten Dr. Romely, warfarin ile diyabet ilaçları arasındaki etkileşimi şu sözlerle özetledi: “Warfarin, diyabet ilaçlarının etkilerini daha da güçlendirebiliyor ve bu sebeple de şeker seviyesi bir anda tehlikeli seviyelere düşebiliyor. Hipoglisemiye giren hastalar sersemlemiş veya kafası karışmış olarak görünebilirler. Artı, hipoglisemi hayatı tehdit eden bir durum. Böyle bir durumda hastaların düşme riski de yüksek olduğundan belirtilere dikkat etmekte fayda var.”

Dr. Romely, sadece Amerika’da her yıl 100.000 civarında insanın ilaç kaynaklı sebeplerle hastaneye başvurduğunu, bu rakamın yaklaşık %40’ını ise warfarin veya diyabet ilaçları kaynaklı olduğunu söyledi. İstenmeyen bir tabloyla karşılaşılmaması için doktorlara, eczacılara ve hastalara eşit sorumluluk düştüğünü belirten Romely, doktorların ve eczacıların, ilaçların yan etkileri ve birbiriyle etkileşimleri hakkında hastaları bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.

KAYNAK: British Medical Journal, Aralık, 2015