All fields are required.

Close Appointment form

Obezite Ameliyatının 10 Yıl Sonraki Sonuçları Araştırıldı

obezite-ameliyati-10-yil-sonuclarYeni yayımlanan bir çalışmada, mide by-pass ameliyatı geçiren hastaların ameliyattan sonraki 10 yıllık süreçte, verdikleri kilonun büyük bölümünü yeniden almadıkları belirlendi. Araştırmayı, Virginia Üniversitesi Tıp Okulu’nda görevli olan Dr. J. Hunter Mehaffey ve meslektaşları gerçekleştirdi.
Çalışma verilerine göre; diyabet, kan basıncı ve kolesterol yüksekliği, eklem hastalıkları, uykuda solunum durması gibi rahatsızlıklar da azaldı. Bu gelişmenin daha da önemli olduğunu belirten Dr. Mehaffey; “Hastalar sadece kilo vermekle kalmadılar, daha da sağlıklı oldular.” dedi.
Çalışmada, 1985 ve 2004 yılları arasında mide by-pass ameliyatı geçiren bin 87 hastanın yer aldığı bir veritabanı kullanıldı. 651 hastaya telefonla ulaşıldı. Hastalar, ameliyattan 2 yıl sonra, vücut kitle indeksine göre fazla olan değerin ortalama olarak %74’ünden kurtulmuştu. 10 yıl sonra ise fazla olan değerin %50’den çoğu hala verilmiş durumdaydı. Ameliyat öncesinde hastaların %41’inde diyabet vardı. Ameliyattan 10 yıl sonra ise diyabetin devam ettiği hastaların oranı %18’di.
Ameliyattan 10 yıl sonra yapılan değerlendirmede; kalp hastalığı, kan basıncı yüksekliği, uykuda solunum durması, eklem sorunları ve reflü gibi hastalıkların da ameliyat öncesine göre önemli ölçüde azaldığı tespit edildi. Michigan Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Amir Ghaferi “Zaman içerisinde yeniden kilo alma endişesi hep vardır. Bu nedenle, verilen değerin %50’sinden fazlasının geri gelmediğini görmek güzel bir sonuç oldu. Ameliyatın çok büyük faydaları var. Bu tip cerrahinin; danışmanlık, beslenme şeklini destekleme ve egzersiz programları gibi yöntemleri aşan faydalar sağladığı kanıtlanmış durumdadır.” şeklinde konuştu.
Dr. Ghaferi; mide by-pass ameliyatının, etkili olduğu kabul edilen standart bir cerrahi tipi olmasına karşın, son 5-6 yılda tüp mide ameliyatlarının daha fazla yapıldığını da belirtti.
Kaynaklar
1. Ann Surg 2016.
2. http://www.medscape.com/viewarticle/865361?src=wnl_edit_tpal (Linda Thrasybule – Erişim tarihi:30.08.2016)