All fields are required.

Close Appointment form

Obezite Ameliyatları Obezite Merkezlerinde Yapılmalı

obezite-ameliyatlari-obezite-merkezinde-yapilmaliObezite ameliyatı ile ilgili geçmiş çalışmaları inceleyen ve Amerikan Cerrahi Akademisi’nin dergisinde yayımlanan bir derlemede, onaylı merkezlerde obezite cerrahisi uygulanan hastalarda daha iyi sonuçlar elde edildiği bilgisi yer aldı. Derlemede yer alan 13 çalışmanın 10’unda, onaylı merkezlere ait sonuçlarda çok ciddi farklar olduğu belirtildi.

2016 yılının Temmuz ayında yayımlanan derlemede, toplam 1,5 milyon hastaya ait veri uzmanlarca analiz edildi. Onaylı merkezler ile onaylı olmayan merkezlerde uygulanan obezite cerrahisi ile ilişkili ölüm ve önemli tıbbi sorunlar araştırılırken, merkezler arasında herhangi bir farkın olup olmadığı da incelendi. Sonuçlara göre; obezite cerrahisi için onaylı olan merkezlerde, hastalar daha nitelikli bir tıbbi deneyim yaşadı ve maliyetler de daha düşük oldu.

Cerrahi ile ilgili sorunlar açısından incelenen 11 çalışmadan 8 tanesi, onaylı merkezlerde daha az sorunun görüldüğünü ortaya koymaktaydı. Benzer şekilde onaylı merkezlerdeki ölüm oranı ciddi bir biçimde daha düşüktü. Onaylı olmayan merkezlerde ölüm riskinin 2-3 kat fazla olduğu belirtildi. ABD’deki Cleveland Clinic’te görev yapan Dr. Stacy Brethaur “Obezite cerrahisi son 10 yılda nitelik ve güvenlilik yönlerinden ilerledi. Buna ilaveten onaylama programları sayesinde; yapısal değişimler, veri toplama, niteliksel gelişmenin gözetilmesi ve hasta sonuçlarının değerlendirilmesi de sağlanmış oldu.” açıklamasını yaptı.

Obezitede Onaylı Kuruluşlar Daha Nitelikli Bir Tedavi Sağlıyor

Yılda 200 binden fazla obezite ameliyatının yapıldığı ABD’de; Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği (ASMBS) ve Amerikan Cerrahi Akademisi, oluşturdukları farklı onaylama programlarını birleştirdiler. Yeni programa da Metabolik – Obezite Cerrahisi Niteliksel Gelişim Programı ismini verdiler.

ASMBS’ye yakın bir geçmişte başkanlık yapmış olan Dr. John Morton; merkezin onay almasının, diğer nedenlerle hastaneye yatan obez hastaların da kabul edilmesini sağlayacağını ifade etti. Ayrıca bu hastaların da bazı özel cihazları kullanabileceklerini belirten Morton, sözlerine şu şekilde devam etti: “Onaylı merkezlerde birçok farklı disiplini bir araya getiren bir ekip bulunmaktadır. Psikoloji ve beslenme konusunda da uzmanlaşmış olan ekip, cerrahi sonrasında hastanın daha iyi bir bakım almasını sağlamaktadır. Aslında bu bütünlüklü bir kültür anlamına gelir.”

ABD’de bulunan bir üniversitenin Obezite Hizmetleri Programı yöneticisi olan Dr. Samer Mattar ise şunları söyledi: “Hastaların, ameliyat ile ilgili karar alırken, cerrah ve cerrahi merkez ile ilgili bir araştırma yapması gerekmektedir. Onaylı kuruluşlar daha nitelikli bir tedavi sağlamaktadır. Bunun tesadüf ya da şansla ilgili olmadığı doğrulanmışttır. Bu bir gerçektir.”

Editör’ün Notu: Cerrahi girişim için hangi merkezin seçileceğine karar vermek zor olabilir. Farkın neye bağlı olarak ortaya çıktığını bilmek güç olsa da; bilimsel veriler onaylı merkezlerin fark yarattığını göstermektedir. Tabii, cerrahin yetkinliği ve merkezin hasta hacmi de önemlidir; ki bunlar zaten merkezin onaylanma aşamasında göz önünde bulundurulan kriterlerdir.