All fields are required.

Close Appointment form

Şekerli İçeceklerin Vücuda Olan Zararları

Şekerli içeceklerin vücuda olan zararlarını ortaya koyan çalışmalara her gün bir yenisi ekleniyor.

Yapılan son çalışmalara göre orta yaş grubundaki yetişkinlerde günlük düzenli şekerli içecek tüketiminin, uzun dönemde vücut içerisindeki yağ dokularının hem kalitesini hem de miktarını değiştirdiğini gösteriyor.

Framingham çalışmasına katılan binin üzerinde kişinin verileri analiz edildiğinde her gün şekerli içecek tüketenlerin, hiç tüketmeyenlere oranla vücut içi yağlanma oranlarının çok daha yüksek olduğu tespit edildi. Ayrıca bilgisayarlı tomografi sonuçlarına göre, her gün şekerli sıvı içenlerin, düzenli egzersize rağmen yağ dokusunu eritme hızının çok ciddi bir yavaşlama gösterdiği de ortaya çıktı. Başka bir deyişle yüksek miktarda şekerli içecek tüketimi, vücut içi yağlanmayı artırmakla kalmıyor, bu yağların vücuda yerleşmesine de yol açıyor.

Çalışmayı gerçekleştiren ekipten Dr. Jiantao Ma, elde ettikleri sonuçların, şekerli içecek tüketimini azaltmanın kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olabileceği yönünde hâlihazırda kabul gören bilimsel veriler ile de uyumlu olduğunu açıkladı. Çalışmada ortaya çıkan bir diğer ilgi çekici nokta ise, şekerli içeceklerin tüketimine bağlı vücut içi yağlanmanın, kilo artışından bağımsız olarak gerçekleşmesi oldu.

Çalışmayı yorumlayan Vermont Üniversitesi’nden Dr. Rachel Johnson ise, Framingham çalışmasını bardağı taşıran son damla olarak gördüğünü belirtti. Dr. Johnson’a göre daha önce yapılmış benzer çalışmalar da göz önüne alındığında, şekerli içeceklerin zararlı etkileri konusunda artık herhangi bir soru işareti kalmadı ve şu anda yapılması gereken, ivedilikle önlem almak ve uygulamaya geçmek.

Dr. Johnson, şekerli içecek tüketiminin azaltılmasının, artık hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. Bu konuda neler yapılması gerektiğine yönelik çalışmaların bir sonraki adım olduğuna dikkat çeken Dr. Johnson, alınabilecek muhtemel önlemleri ise bu içeceklere ek vergiler getirmek, kalorisi düşük yapay tatlandırıcılarla değiştirmek ve hatta bu içeceklere kısıtlama getirmek olarak sıraladı.