All fields are required.

Close Appointment form

Sertleşme Güçlüğünde Beslenme Önerileri

Erkeklerin korkulu rüyası sertleşme güçlüğü. Özellikle diyabet hastası olan erkeklerde sertleşme güçlüğü ilk ortaya çıkan sorunlardan birisi. ABD’de yapılan yeni bir çalışmaya göre; böğürtlen ve turunçgiller, erkeklerde sertleşme güçlüğünü çözmeye yardımcı olabilir.

Çünkü her ikisinin ortak noktası; neredeyse bütün meyve ve sebzelerde bulunan “flavonoid” isimli madde açısından çok zengin olmaları. Meyve ve sebzelere rengini veren bu madde, yıllardır bilim insanları tarafından yakından inceleniyor. Bu maddenin sahip olduğu özellikler ve insan sağlığına olan etkileri; pek çok çalışmaya da konu oldu. Bu çalışmalardan çıkan genel sonuç ise; bu maddenin kanserden korunmaya yardımcı olduğu ve kalbe iyi geldiği şeklindeydi.

ABD Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, flavonoid isimli maddenin, sertleşme güçlüğü tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı sorusuna cevap arandı. Araştırmacılar, yaptıkları çalışma için, farklı besinler içinde bulunan 6 tür flovonoide yoğunlaştılar. Sonuç olarak; bunlardan üçünün, sertleşme güçlüğüne karşı çok faydalı olduğunu keşfettiler.

Araştırma ekibinden Prof. Aedin Cassidy, çalışma hakkında şunları söyledi: “Sertleşme güçlüğünün temeli, yetersiz kan pompalanması ve bozuk kan dolaşımıdır. Biz, ABD’de 2000 yılında, cinsel güç ile beslenme arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmayı baz aldık. Bu çalışmada, bireylerin %35’inin sertleşme güçlüğü yaşadığı tespit edilmişti. İlginç olan ise; bizim tespit ettiğimiz flovonoid türlerinin, bolca bulunduğu besinleri tüketenlerde, sertleşme güçlüğünün çok nadir görülmesi idi. Bunu tespit ettikten sonra yaptığımız testlerde, bu flavonoidlerin tansiyonu düzelttiğini, kan akışını düzenlediğini ve damar esnekliğini geri kazanmada yardımcı olduğunu keşfettik.”

En faydalı besinler hangileri?
Prof. Cassidy’e göre, sertleşme güçlüğünü azaltmak için bütün meyveler faydalı; ancak bazıları bu açıdan biçilmiş kaftan. Böğürtlen ve turunçgiller, sertleşme güçlüğü riskinden korunmak için en faydalı besinler olarak öne çıkıyor. Bu ikiliye ilaveten çilek, dut, üzüm, kırmızı şarap, armut ve elma yine sertleşme güçlüğünden korunmak için tüketilebilecek faydalı besinler arasında yer alıyor.

Daha çok meyve tüketin!
Çalışmayla ilgili görüşlerini paylaşan İngiliz Diyetetik Derneği’nden Claire Pettitt; bu çalışmayla flavonoid açısından zengin meyve ve sebzelerin faydalarının bir kez daha kanıtlandığını ifade etti. Pettitt, bu besinlerin kan dolaşımı açısından çok faydalı özelliklere sahip besinler olduklarını belirtti. Bu besinlerin tamamlayıcı unsuru olarak düzenli egzersizi işaret eden Pettitt, egzersizin bu besinlerin etkilerini perçinlediğini; bu yüzden sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ve aktif bir yaşam tarzının, sağlıklı bir yaşam için şart olduğunu kaydetti.

KAYNAK: American Journal of Clinical Nutrition, Ocak 2016.